Axiom ERP Broşür Facebook Twitter         

 

                                                      Otomotiv   |  Makine   |   Tekstil   |  Gıda   |   Plastik   |  Kaplama   |   Zımpara  |  Hizmet  

 

 

q11 Zımpara Sektörü q1

Pazar yapısı nedeni ile değişken taleplerin ve yoğun rekabetin olduğu zımpara sektöründe başarı anlayışı sürekli kalite anlayışı ile iç içedir. Bu süreçlerin bilincinde olan AXIOM ERP Zımpara Sektörü çözümleri, zımpara şirketlerinin bir uçtan diğer bir uca kadar uzanan üretim süreçlerini ve operasyon yönetimlerini en üst düzey kalite anlayışı ile sürdürmektedir.

Firmaların yatırım maliyetlerini düşürmek, en iyi uygulama yolunda ilerlemek ve kaliteli üretim süreçlerine kolaylıklar getirmektedir.

 

AXIOM ERP Zımpara sektörü çözümleri sayesinde;
  tick1 Detaylı maliyet muhasebesi ile müşteri bazında karlılık izlenebilmekte, kur ve vade farkları raporlanabilmekte, ve cari vade takip işlemleri yapılabilmektedir.
  tick2 Kalitesizlik maliyetleri yönetilebilmektedir.
  tick3 Maliyetler, ham maddelerin son alım fiyatları gözlenebilmektedir.
  tick4 Kalite kontrol modülü ile de bütün süreçlerin kalite işlemleri yapılabilmektedir.
  tick6 Kiosk, el terminali gibi cihazlar ile üretimden anında veri toplamak ve barkodlu ürün takip kartları oluşturmak mümkündür.
  tick6 Dilme işlemleri ve lot kavramı da Zımpara sektöründe çözüm bulan uygulamalardır.

AXIOM ERP ' nin Sunduğu Modüllerden Bazı sektörel Çözümler:

Kalite modülü olan AXIOM-QS çözümleri ile, Kalite modülünü oluşturan kalite belgeleri, kalite kontrol depoları tanımları, uygunsuzluk nedenleri, Ölçüm kontrol metodu, Numune talimatları, Stok kalite kontrol parametreleri ve genel kontrol karakteristikleri ile ilgili işlemlerin kayıtları yapılır. Bu modül, AXIOM ERP dışında başka bir döküman yönetim sistemine ihtiyaç olmadan, Dökümanların kalite fonksiyonları ve ürünler ile ilişkilendirilmesi otomatik şekilde yapılmaktadır. Sistemdeki belgelere erişim, paylaşım ve müdahale etme yetkiler ile sağlanmaktadır. Giriş Kalite kontrol kısmında Alım irsaliyesi baz alınarak gelen ürünün kalite kontrolü, Karakteristik-Process ölçüm değerleri onay durumu-numune işlemleri-uygunsuzluk durumunda yapılacaklar gibi birçok parameterik işlem ile değerlendirilir ve kayıt altına alınarak raporlanması yapılabilmektedir.Process kalite kontrol ve final kalite kontrol ile de ürünler değerlendirmeye alınır. Ayrıca, Satış irsaliyesi ile de irsaliyedeki stokların Final Kontrol Raporları müşterinize otomatik elektronik posta (e-mail) yolu ile iletilir.

            yyt

Maliyet Muhasebesi modülü ile öncelikle dağıtım anahtarları, işçilik ve genel üretim ortak giderleri, dağıtılmış giderler tanımlanarak ilgili muhasebe hesap planı ile ilişkilendirilir. Seçilen döneme göre işçilik ve genel üretim giderleri ile dağıtılan giderler tek tuş yardımı ile hesaplanır. Dağıtılan giderler, ait oldukları dönem ve tutar bilgiler görüntülenip, maliyet hesap dökümü oluşturulur ve raporlar alınabilir. Elektrik faturalarını, makinelerin kullanım süresine göre üretim maliyetlerini hesaplayabilirsiniz. Sınırsız sayıda üretim maliyetlerine dağılacak genel gider hesabı tanımlayabilirsiniz. Esnek bir şekilde maliyet muhasebesi hesabı seçebilirsiniz.

                                    asd

            def

Stok-Hizmet adımları sayesinde ise; Stoklara ait resimler ve format bağımsız dosyalar eklenebilir. Seri-Lot takibi yapılabilir, Fason ile ilişkilendirilebilir, Fiyat tanımlamaları yapılabilir, Sayım işlemi, Barkod etiketi oluşturma, Stok kritik seviye belirleme, Cari hesap ile çapraz referans oluşturma, Stok hareketleri, Stok virman işlemleri ve Maliyet hesaplama işlemleri yapılabilir. Hizmet vergi tipleri belirlenebilir, Stopaj tür kodları oluşturulabilir ve bu işlemlerde oluşan hareketler raporlanabilir.

            re

Fason ve MRP modülü çözümleri sayesinde, üretimi zamanında tamamlamak için hangi malzemeden ne miktarda ve ne zaman elde edilmesi gerektiğini takip edebilirsiniz. Bu modülün amacı malzeme durumunu takip edip, stoklarda bulunup-bulunmadığı bilgisine ulaşmaktır. Üretim ve Satınalma yöneticilerine planlama konusunda yardımcı olur. MRP sonucunda; planlanan üretimleri zamanında bitirmek için gerekli hammaddeler kullanarak oluşturulan yarımamüllerin üretim emirleri ve parametrik olarak satınalma siparişi oluşur. Böylelikle doğru malzeme tipi ve miktarı ile doğru ürün üretimi sağlanırken zamandan tasarruf edip, gereksiz yarımamül üretimine veya gereksiz hammadde alımına engel olup, stok maliyetlerini de düşürürsünüz. Mail gönderme sayesinde de fason firma ile üretim planlarınızı takip edebilirsiniz. Üretim sürecindeki her girişin ve çıkışın Seri/Lot numarası ile oluşturulması ve bu Seri/Lot numarası ile takip edilmesi mümkündür. Satınalma ve Satış işlemlerinde de Seri/Lot numarası ile takip etmeyi sağlar. Seri/Lot bazında güncel miktar kontrolü yapılabilir. Parametrik olarak otomatik Seri/Lot numarası oluşturulabilir. Son kullanma tarihi ve üretim tarihi kontrolü yapılabilir.

            gg

Fason Modülü; Fasona gönderim ve Fasondan dönüş olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Fason işlemini yapacak olan firmaya yapılan çıkış işletmenizdeki envanterinizi eksiltmez sadece fason deposuna transfer gerçekleşir. Daha sonra fasondan geri dönen malzemenin girişi yapıldıkça gönderilen malzemelerin dönüşümü gerçekleşir. Böylelikle hangi fason işlem noktasında hangi malzemenin kaldığı izlenebilir. Fason irsaliyesi ile verilen malzemeler sistemden çıkmaz (sadece depolar arasında hareket görmüş olur) ve takip edilmeye devam edilir.

            g

AXIOM-ProDC (Üretimden Veri Toplama) Modülü çözümleri sayesinde; Ana sanayi aktarımını firmaların portallarındaki sipariş aktarımı ve gönderilen irsaliyenin otomatik aktarımı için kullanılır. Ford (FOSN) ve TOFAŞ İrsaliye aktarımı imkanı sağlamaktadır. Dokunmatik Operasyon gerçekleme Üretim hattından çıkan verilerin anlık olarak alınmasını kolaylaştıran bir uygulamadır. Üretime başlanmadan önce programın arabirimine yapılacak operasyonlar girilir. Bu esnada sistem saati Operasyon başlangıcı olarak alınır. Üretim yapıldıktan sonra operasyonun bitiş parametreleri girilir (Adet, Personel, Miktar vs.).Program tarafından başka bir veri girilmesine gerek kalmadan operasyon otomatik olarak tamamlanır.Anlık veri toplama sayesinde operasyon süreçleri daha iyi takip edilir, Ürünün üretim süresi gibi veriler elde edilebilir.

Sahada soğuk satış (Sipariş Toplama), Sıcak satış (Anında Fatura kesme) veya dağıtım yapan şirketlerin tüm iş süreçlerine hakim olabilecekleri sistemdir. Pratik ve kolay kullanımı ile iş yükünüzü azaltır ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. Stok takibi, Dağıtım planlama, Sevkiyat ve Faturalama süreçlerinizde destek sağlar. El terminali ve kiosk gibi veri toplama cihazları ile üretimde topladığınız verileri AXIOM ERP aracılığı ile aktarmak mümkündür. Aktarımın ne sıklıkta (saat,gün,hafta) olacağı sizin tarafınızdan belirlenir.

dd

_________________________________________________________________________________________

Bu modüllerin yanı sıra Zımpara Sektörüne önerebileceğimiz Diğer Süreçler ise;

gs
İnsan Kaynakları - Eğitim (AXIOM-HR)
de
Bakım - Kalibrasyon (AXIOM-MC)
dee
Bütçe Yönetimi (AXIOM-BM)
de3
Dış Ticaret
de32
Fantom Stok İşlemleri
de321
MRP - Malzeme İhtiyaç Planlaması (AXIOM-MRP)
sw3
Öneri-Takip Sistemi (AXIOM-Idea)
34q
34a
KANBAN Tedarikçi Sipariş Yönetimi
34q
CATIA'dan Ürün Ağacı aktarma
54q
ITF-Süreç Yönetimi (AXIOM-WORKFLOW)